Unutkanlığın Sebepleri

Unutkanlık Nedir
unutkanlık Hastalık Mıdır
Unutkanlık Nedenleri

Günlük hayatımızda unutkanlık 7 den 70 e hepimizin ortak sorunu.Yoğun stres,zihinsel yorgunluklar,gündelik hayatın koşuşturması,uykusuzluk,bazı vitamin ve minarellerin eksikliği unutkanlığın belli başlı nedenleri olarak sayılabilir.

Alışverişe çıktığımızda alacaklarımızı,bir eşyamızı koyduğumuz yeri, konuştuklarımızı, öğrendiklerimizi, telefon numaralarını, en çok isimleri, yüzleri, bazen yaşanan olayları; kısacası her şeyi unutabiliyoruz.Oysa günlük yaşamı çok etkilemediğini düşündüğümüz unutkanlıklar, ileri yaşlarda görüldüğünde halk arasında "bunama" olarak bilinen "demans" adlı hastalığın habercisi olabilir.

Demans, unutkanlığın ileri safhalardaki boyutudur.Birkaç unutkanlık belirtileri sizin demans olduğunuz anlamına gelmiyor. Peki unutkanlık hastalığına yakalandığımızı nasıl anlarız.

Demansın belirtileri nelerdir?

Unutkanlık: demanslı kişiler esas olarak yakın zamanda gerçekleşen olayları, biraz önce ne söylendiğini, ne yapmak üzere olduklarını unuturlar. Daha önceki olayları unutma daha sonraki evrelerde görülür.

Oryantasyon sorunları: demanslı bir kişi kolaylıkla yolunu kaybeder ya da nerede olduğunu unutur.
Plan yapma ve ileriyi düşünme zorluğu: örneğin randevu almaları son derece zordur.

Düsünme bozuklukları:
demanslı kişiler konuşma güçlükleri ve hesap yapma güçlükleri yaşarlar.

Belirli eylemlerde zorluk:
örneğin giyinmeleri artik o kadar kolay değildir.

Değişen karakter özellikleri: davranış bozuklukları görülür. Demanslı kişiler ajitedir, çoğu zaman geceleri huzursuz, bazen kuşkucu ya da saldırgandır.

Zamanla, bu bozukluklar normal yaşamı etkileyecek kadar ciddi hal alır. İş yapma, diğer etkinlikler ve günlük temaslar giderek daha güçleşir. Hastalık ilerledikçe, hasta günlük bakımı için başkalarına daha bağımlı hale gelir.

Eğer giderek daha fazla şeyi unuttuğunuzu düşünüyor ve bunun demansın bir ilk belirtisi olduğundan korkuyorsanız, doktorunuza danışabilirsiniz.

Unutkanlığın Sebepleri” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.