üzüm çekirdegi her derde deva

üzüm çekirdegi her derde deva

Üzüm çekirdeğinin göz bozukluklarından damar tıkanıklığına ve yüksek tansiyona kadar birçok hastalığa faydalı olduğu bildirildi.

Gıda Yüksek Mühendisi Deniz Ardalı Bursa Sağlık Müdürlüğü’nün internet sitesinde yayınlanan yazısında son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de alternatif tıbba ve bu kavramın peşi sıra hayatımıza giren tabii kaynaklı ürünlere olan ilginin giderek arttığını belirtti.

Ardalı İtalya ve Fransa’da 1995 yılında yapılan bir araştırmada 150 miligramlık üzüm çekirdeğinin ağrı yanma karıncalanma hissini ve atar damarların şişme derecesini azaltmada yaygın olarak kullanılan bir eczacılık ilacından daha hızlı ve uzun sureli etki gösterdiğini ifade etti. Üzüm çekirdeğinin diğer bir faydasının ise gözlere olduğunu ifade eden Ardalı üzüm çekirdeğinin gece parlak ışıkların sebep olduğu göz kamaşmasını da geçirmeye yardımcı olduğunu kaydetti.

Üzüm Çekirdegi Ekstresi

Yine Fransa’da 100 denek üzerinde yapılan iki ayrı araştırmada 5 hafta boyunca günde 200 miligram üzüm çekirdeği almakla parlak ışıklara maruz kaldıktan sonra görme keskinliğine yeniden kavuşma hızının arttığının ortaya çıktığını ifade eden Ardalı testlerde üzüm çekirdeğinin bilgisayar ekranı karşısında çalışmanın sebebiyet verdiği göz gerilimini geçirdiğinin ve miyopisi olanlarda retinanın fonksiyonunu ve hassasiyetini düzelttiğinin ortaya çıktığını vurguladı. Üzüm çekirdeğinin tansiyonu düzenlemeye yardımcı olabileceğini de savunan Ardalı araştırmaların gösterdiğine göre yüksek tansiyonlu insanların genellikle çok geçirgen olan zayıf kılcal damarlara sahip olduğunu bunun da kılcal damar kanaması geçirme ve göz retinasındaki kan damarlarının yırtılma ihtimalini artırdığını üzüm çekirdeğinin yüksek tansiyonlularda kılcal damarları güçlendirdiğini söyledi.

Üzüm tanelerinin hücreleri koruyan zengin maddeler içerdiğini keşfeden kozmetik dünyası için de üzüm özü bulunan yüz ve vücut kremleri dudak koruyucuları ile hem cildi koruyan hem de güzelliğimizi besleyen ürünler ürettiğine temas eden Ardalı üzümde ve üzüm çekirdeği yağında bulunan cildi kuvvetlendiren güçlü nem tutucuların cildi beslediğini ayrıca üzüm polyphenolleri güçlü serbest radikallere karşı etkili bir koruma sağladığını bu özellikleriyle üzümün kozmetik alanında da kullanılan başlıca maddelerden biri olduğunu ifade etti.

Ardalı kan damarları için yardıma ihtiyaç duyduğunu düşünenlerin cildindeki kırışıklıklar günden güne fazlalaşanların cildi cansız ve solgun görünenlerin cinsel yaşantısında kendini yetersiz hissedenlerin görme gücünde yaşlanmaya bağlı bozulma olanların şişlikler ve alerjik ödemler ile yüksek tansiyonu olanların üzüm çekirdeğini kullanmalarını tavsiye etti.

Üzüm Çekirdeği (Vitis vinifera); Fransa’ da güçlü bir anti-aging maddesi olarak sunulmaktadır ve Amerika Birleşik Devletleri’ nde de hızla popülerleşmektedir. Üzüm çekirdeği ekstresi bioflavonoidlerin proanthocyanidin adlı benzersiz bir tipini içerir. Bu madde C vitamini ile aynı yönde etki yapar ve bu vitaminin aktivitesini çok artırır. Gerçekte bazı araştırmacılar üzüm çekirdeği ekstresinin C vitamininin hücrelere girmesine yardım ettiğini düşünür. Böylece üzüm çekirdeği ekstresi hücre zarlarını güçlendirir ve hücreleri oksidatif hasardan korur. Proanthocyanidinler ayrıca yabanmersininde kola fındığında ve diğer bazı sebze ve meyvelerde de bulunur.

Kanser Savaşçısı: Üzüm çekirdeği güçlü bir antioksidan ve serbest radikal çöpçüsüdür. Serbest radikaller normal hücrelere saldırabilen onları harap eden ya da mutasyona uğratan dengesiz oksijen molekülleridir. Serbest radikal hasar kansere eşlik eden bir çeşit hücre büyümesine yol açabilir. C vitamini kendi başına güçlü bir antioksidandır fakat çalışmalar üzüm çekirdeği ekstresi gibi proanthocyanidinlerle birlikte çok daha etkili olabileceğini öne sürer. Gerçekte Japonya’ da Nagazaki Üniversitesi araştırmacılarına göre test tüpü çalışmaları üzüm çekirdeği ekstresindeki bioflavonoidlerin C vitamininden daha güçlü antioksidan aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir.(Referans9)

Kalp hastalığı: Bazı çalışmalar üzüm çekirdeği ekstresi gibi antioksidanların arterlerde plak ya da yağ birikimlerinin oluşmasına katkıda bulunabilecek düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) ya da “kötü” kolesterol gibi kan lipitlerinin oksidasyonunu önleyebileceğini doğrulamıştır.

Anti-İltihapsal: Üzüm çekirdeği ekstresi artrit ve alerjiler gibi yaygın hastalıkların tedavisinde kullanılan bir anti-iltihapsaldır. Birçok bioflavonoid iltihaplanmayı teşvik eden bazı enzimlerin salınımını baskılar. Artrit durumunda serbest radikal hasarın bu hastalığa eşlik eden eklem ağrısında ve şişmelerde payı vardır.
Kaynak: Delinetciler Paylaşım Forumu http://www.delinetciler.net/forum/showthread.php?t=23006

Dolaşım: Kılcal damarlar serbest radikal hasar tarafından kolayca harap edilebilecek minik kan damarlarıdır. Ek olarak hücreler yaşlanırken kolajen (Collagen: Kılcal hücreler de dahil hücrelerin onarımında ve büyümesinde önemli olan bir protein lifi) kaybeder. Zayıflayan kılcal damarlar kolay morarmaya ve varis geliştirmeye yatkın hale gelir. Üzüm çekirdeği ekstresi kılcal damarları güçlendirmeye iki şekilde yardım eder. Üzüm çekirdeği ekstresi serbest radikal saldırıdan koruyarak kılcal damarların zayıflamasını önlemeye yardım edebilir. Ayrıca C vitamini kolajenin üretimi için gerekli olduğundan ve üzüm çekirdeği ekstresi C vitamininin performansını geliştirdiğinden dolayı kolajen üretimi ile de ilgilidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.