Uzun Süreli Kamış Sertleşmesi

Uzun süreli kamış sertleşmesi (priapizm), kamışın sürekli, ağrılı sertleşmesi durumudur; cinsel uyarıyla ilişkisi yoktur ve bu sertleşmenin ardından sperma atımı gelmez.

Nedenler

Uzun süreli kamış sertleşmesi birincil ya da ikincildir. Gerçekten, bir iltihap ya da refleks bir olay (ivegeh sidik yolu iltihabına ihtilat olarak eklenen uzun süreli kamış sertleşmesi; gece nöbetleri biçiminde ortaya çıkan ve sidik yolu çıkıntısının da katıldığı sanılan bir sidik yolu prostat iltihabının sorumlu olabileceği uzun süreli kamış sertleşmesi) sonucu ortaya çıkan geçici uzun süreli kamış sertleşmesi, nedenin tedavisiyle iyileşir. Birincil uzun süreli kamış sertleşmesinin bazen ciddi bir anlamı vardır: Bir kan kanserini açığa çıkarabilir. Bu yüzden her hastada kan formülüne başvurulması son derece yararlıdır.Omurilik iltihabında ya da kanamasında olabileceği gibi, kamışı sertleştirici omurilik merkezinin hastalandığı durumlarda da, uzun süreli kamış sertleşmesi, bir sinir hastalığı tablosuna katılabilir. Son olarak (ama çok ender) bir böbrek ya da sidik torbası kanserinin kavernöz cisimlere atlamasını ve bir kamış ya da sidik yolu kanserinin yerel yayılmasını yansıtabilir. Uzun süreli kamış sertleşmesi, çoğunlukla, bütünüyle sağlıklı genç bir kişide apansızın ortaya çıkar.

Teşhis

Uzun süreli kamış sertleşmesi, can sıkıcı bir durumdur; çünkü ağrılıdır. Uykuyu önler ve hızla kişinin ruhsal durumuna yansır.

Kamış gergindir, çoğunlukla serttir, cildinin rengi değişmez ya da morumsudur.

İşeme bozukluklarına ender raslanır; üreme sisteminin geri kalan bölümü normaldir.

Tedavi

Nedeni ortaya çıkarılamayan (çoğunlukla raslanan durum) bir uzun süreli kamış sertleşmesinin tedavisi, güç ve tartışmalıdır.

Pıhtılaşma önleyiciler, yatıştırıcı ilaçlar, sülük uygulaması genellikle başarısız kaldığından, olayı acil bir durum olarak ele almak ve gecikmeden ameliyat etmek yerinde bir davranış olur.

Bir kavernöz cismin tek yanlı kesilmesi, kamıştan şurup gibi kan boşalmasına yeter. Yalnızca kavernöz cisimler arasında ya da süngersi cisim kavernöz cisim arasında hemen yapılan bir ağızlaştırma, erkeklik gücünde bir yetersizlik olmaksızın iyileşme olanağı sağlar. Ameliyatta başarı yüzdesi girişimin erken yapıldığı oranda artar. Uzun süreli kamış sertleşmesini, erkeklik gücünde yetersizlik (iktidarsızlık) izlediği zaman, kamışa sertliğini kazandıracak ve cinsel birleşmeyi sağlayacak silikondan bir protez konması gerekir.

This is a sample footer. This text can be customized from the options page. Good luck.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.