Vaka: Alopesi Areata (Saç Dökülmesi)

Hindistan’dan Dr. Rajneesh Kumar Sharma nın hastası…
Bayan Subhadra 46 yaşında, aniden başlayan saç dökülmesi mevcut. Başının üstünde ve yanlarda dökülme, seyrelme şikayeti var. Hastanın yapılan muayenesinde ;Kötü nefes kokusu mevcut. Son derece utangaç, ürkek. Konuşurken sorulan sorulara elini kolunu veya başını sallamadan cevap veremiyor. Açık havada kendisini herzaman daha iyi hissediyor.. Kahvaltıdan ve banyodan sonra kötü hissediyor. Sıcağa ve nemli havaya karşı hassas..
Hastaya özel bu semptomlara karşılık doktoru ilaç olarak Carboneum Sulph seçiyor..
Hastaya homeopatik ilaç olarak Carboneum Sulph 1M, 1 globuli şeklinde 28.01.2004 de veriliyor. başka ilaç verilmiyor…02.03.2004 deki muayenede belirgin bir iyileşme.. 28.04.2004 de ise çok daha fazla bir iyileşme sağlanıyor..
1 kere alınan tek doz bir homeopatik ilaç ile hasta mucizevi bir şekilde tedavi ediliyor.. Bu vakada da görüldüğü gibi kişiye has bazı özellikler hastanın ilacının seçilmesinde ve iyileştirilmesinde çok önemli. Verilen ilaç sadece bu hastaya özel bir ilaç. Yani her saç dökülmesinde Carboneum Sulp. verilirse iyi gelir diye bir durum sözkonusu değil. Kişiyi bir bütün olarak değerlendirilip ona göre homeopatik ilacın verilmesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.