VEREM

VEREM
Tubcrkiloz akciğer veremi için çeşitli ilaçlar kullanılmıştır Bunlardan bir kaçı şunlardır:
1- Bir litre suda 150 gram sinirli yaprak otu kaynatılıp sabah ve oglen yemeklerden iki saat evvel akşam yatarken birer cay bardağı içilir.
2- Eski hekimlerden çoğu verem tedavisinde bu ilacı kullanmışlardır. Bir çay bardağı yağmur suyuna veya iki kahve fincanı yağmur suyuna eşeğin kulağından 7 damla kan damlatıp bir seferde sabah aç karnına içmelıdir. Bunu uç sabah tekrarlayan hasta şifa bulur demişler.
3- tki baş sarımsak tırnak değmeden soyulur. Bu bardak veya ufak bir kavanoz içine konur. Sarımsakları örtecek kadar s» konur Bir gece ayazlatılır. Sabah erken saatte alınıp tahta havan eh ile sarımsaklar ezilir. Ve suyu ile karıştırılıp macun haline getirilir, (iki baş sarımsak için bir buçuk fincan su kâfidir- Ayazlatılan sarımsaklı su) Ayrıca çig yumurta kabuklan ‘yıte yıkanır İçindeki zarı çıkartılıp atılır. Kabuklar kurutulup
”” ‘ıvanda dögülür. Tülbentten elenir. Sabah aç karnına İm
kahve kaşığı bu tozdan ve bir kahve kaşığı sarımsak macu. ramdan yedirilir. Hasta temiz havalı bir yerde istirahat etmeli Kuvvetli gıda almalıdır. Şifa bulur. Tecrübe edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.