Viral enfeksiyonlar

Öksürük ve soğuk algınlığından ishale kadar, günlük yaşamda sık karşılaştığımız basit enfeksiyonların büyük çoğunluğu virüs kökenli, yani viral enfeksiyondur. Bu tür hastalıkların tedavisi genelde destekleyicidir, yani bağışıklık sistemi bu saldırgan virüsleri alt edene kadar belirtilerin kontrol altına alınmasıdır. Destekleyici tedavide analjezikler kullanılır, yatak istirahati ve bol sıvı alımı önerilir. Bazen belirli bir vürüsü yok edecek antiviral bir ilacın kullanımı da mümkün olabilir, ancak yine de bütün işi bağışıklık sistemi yapacaktır. Yaygın viral enfeksiyonlar suçiçeği ve kızamıktır.

SU ÇİÇEĞÎ

Su çiçeğine Varicella zoster virüsü neden olur. Hava yoluyla ve temasla yayılır; karakteristik özelliği içi sıvı dolu kabarcıklardır. Enfeksiyon genelde çocukken görülür ve ömür boyu bağışıklık sağlanır. Hastalık, çocukken hastalığa yakalanmamış yetişkinlerde çok daha ağır seyreder.

Virüslü çocukların halka açık yerlerden uzak tutulması çok önemlidir. Hamile kadınlar suçiçeğine karşı savunmasızdır ve fetüs zarar görebileceğinden, virüse maruz kalındığında tıbbi yardım alınmalıdır.
Hastalığın seyri, kuluçka süresinden iyileşmeye kadar iki, üç haftadır. Hastalık çoğu kez ateş, kırıklık ve baş ağrısı ile başlar. Kırmızı kaşıntılı bir kabarcık vücudun her yerinde, hatta ağız içinde gelişir. Kırmızı noktalar hızla sıvıyla dolar ve kabuklanır. Bütün kabarcıklar kuruyana dek çocuklar izole edilmelidir.
Suçiçeği nadiren ağır bir zatürre türüne ve viral ensefalite neden olabilir. Çocuklar genellikle özel bir tedaviye gerek duymaz, ama 16 yaş üstündekiler ve bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar için antiviral ilaçlar kullanılabilir.

>>> Suçiçeği döküntüsü içi sıvı dolu kabarcıklara dönüşen ufak, kaşıntılı kırmızı noktalardan oluşur. Tahriş ve kaşıntıyı dindirmek için kalamin losyonu kullanılabilir.

SU ÇİÇEĞİ İŞARET VE BELİRTİLERİ
> Baş ağrısı.

> Ateş.

> Kırıklık
> Vücudun her yerinde kırmızı döküntü-lü kaşıntı; daha sonra bunlar içi sıvı dolu kabarcıklara dönüşür.

ZONA
Zonaya suçiçeği virüsü neden olur. Çoğu kişi çocukluğunda suçiçeği geçirir ve virüs genellikle omurilik sinirlerinde uykuya yatar. Virüs bazen yeniden harekete geçer ve zona gelişir; sinir boyunca ağrı ve sinir çizgisini takip eden deri döküntüsü olur. Ateş, baş ağrısı ve kırıklık görülebilir.

KIZAMIKÇIK
Rubella (German measles) olarak da bilinen bu viral enfeksiyon çocuklarda hafif bir hastalık yapar. Yetişkinlerde hastalık çok şiddetli olabilir. Hastalık hapşırma ya da öksürme ile üretilen havadaki zerrecikler vasıtasıyla yayılabilir. Kızamıkçık virüsünün kuluçka dönemi (bulaşmadan sonraki ve belirtilerin gelişmesinden önceki zaman) iki, üç haftadır.

KIZAMIKÇIK İŞARET VE BELİRTİLERİ
> Ateş.
> Hafif bir kırıklık.
> Vücudun her yerinde ince kırmızı bir döküntü.
Çocuklarda komplikasyon nadiren görülür fakat hastalığa bağışıklığı olmayan hamile bir kadın bu enfeksiyona karşı özellikle savunmasızdır. Kızamıkçık kadının gelişen bebeğinde doğuştan kızamıkçık sendromuna neden olabilir ve bu durum çeşitli komplikasyonların oluşmasıyla sonuçlanır örneğin kalp kusurları, katarakt, zihinsel gelişimde gecikme ve sağırlık. Enfeksiyon geliştikten sonra bu bozuklukların tedavi yoktur. Bu nedenle bu hastalığın ortaya çıkmasını önlemek için aşı yaptırılması hayati bir önemdedir. Kızamıkçık aşısı, MMR aşısı adı altında kızamık ve kabakulak aşısıyla birlikte yapılmaktadır.

>>> Kızamıkçık döküntüsü ufak kırmızı noktalardan ibarettir. En tehlikelisi, hamileliğinin ilk dört ayındaki kadınların kızamıkçığa yakalanmasıdır.

>>> Mononükleozun en uzun süren belirtisi çoğu kez halsizlik ve yorgunluktur.

MONONÜKLEOZ
Bu hastalık dünya genelinde ergenler ve genç yetişkinler arasında yaygındır. Nedeni Epstein-Barr virüsüdür, tükürükle (bu nedenle ‘öpüşme hastalığı’ da denir) ve havadaki minik damlacıklarla bulaşır.
Enfeksiyon ateş, baş ağrısı ve kırıklığın yanı sıra lenf düğümlerinin (daha çok bezler olarak bilinir) şişmesine ve boğaz ağrısına (yutkunmayı güçleştirir) neden olur. Bu belirtiler virüsün bulaşmasından haftalar sonra görülür ve birkaç günde gelişir. Belirtiler bir kez oluştuktan sonra birkaç hafta devam eder.
Mononükleoz döküntü yapabilir, dalak büyümesine neden olabilir. Ayrıca kişide iştah ve kilo kaybı görülebilir. Bazıları aylarca güçten düşebilir ve bunalıma girebilir. Teşhisi doğrulamak için doktor virüse karşı antikorların varlığını belirlemek üzere kan testi yapacaktır.

Mononükleozun belirli bir tedavisi yoktur ve genellikle bütün gereken yalnızca destekleyici tedavilerdir. Hemen herkes tam bir iyileşme sağlar ve tek bir saldırı ömür boyu koruma demektir. Ancak uzun süren hastalık kimileri için talihsizlik olabilir; özellikle genç sporcular ve sınava girecekler için.

>>> Kızamık döküntüsü önce yüzde görülür ve daha sonra bütün vücuda yayılır.

MONONÜKLEOZ İŞARET VE BELİRTİLERİ
> Şişmiş ienf düğümleri.

> Halsizlik ve yorgunluk.

> Baş ağrısı.
> Ateş.
> Döküntü.

> Boğaz ağrısı.

KIZAMIK
Kızamık virüsü çocuklarda ağır bir enfeksiyona neden olur. Bu hastalığa yakalanan 500 çocuktan biri ölmektedir. Aşı sayesinde gelişmiş ülkelerde hastalığın oluşumu çok düşüktür ancak ailelerin aşının çeşitli hastalıklara neden olacağı korkusuyla çocuklarını aşılatmayı bırakmalarından sonra vaka sayısı yükselmiştir.
Virüs, havada su damlacıklarıyla taşınarak kişiden kişiye bulaşır ve döküntü gelişmeden önceki dört gün ve geliştikten sonraki iki gün bulaşıcıdır. Başlangıç aşamasındaki belirtiler ateş, kırıklık ve öksürüktür. Ağızda karakteristik kırmızı tabanlı beyaz lekeler (Koplick lekeleri) görülebilir. Yaygın, kasıntısız kırmızı döküntü daha sonra oluşmaya başlar, önceleri yüzdedir, ama vücudun diğer taraflarına yayılır.
Sağlıklı çocuklarda genellikle kompli-kasyon oluşmaz ancak zatürre, kalp kası enfeksiyonu (miyokardit) ve beyin iltihaplanması (ensefalit) gibi hastalıklardan şikâyetçi olanlarda ciddi korhplikasyon-lar oluşabilir. Kızamık virüsü cenin kusurlarına yol açmaz, ama erken doğum sancısı ve düşüğe neden olabilir.
Kızamığın belirli bir tedavisi yoktur. Tamamen önlemenin en iyi yolu aşıdır.

KIZAMIK İŞARET VE BELİRTİLERİ
> Soğuk algınlığı ve ateş.

> Kabarık kırmızı döküntü.

> Kırıklık.

> Öksürük.

> Konjunktivit (gözakı iltihaplanması).

> Hapşırık.

KABAKULAK
Bu viral enfeksiyon aşılama nedeniyle artık ender görülmektedir. Kabakulak virüsü hapşırık ya da öksürükle veya cilt temasıyla yayılır ve en çok okui çocuklarını ve genç yetişkinleri etkiler. Erken belirtilerden ateş, kırıklık ve baş ağrısının ardından yanaktaki kulak altı tükürük bezlerinin biri ya da her ikisi birden şişer, ağrı yapar ve hamster benzeri bir görünüşe neden olur. Semptomlar genellikle iki ya da üç hafta içerisinde diner. Kabakulağın, beyin iltihabı (ensefalit) ve kısırlığa neden olabilen testislerin ağrılı şişliği (epididim ve testisin birlikte iltihabı) gibi ağır komplikasyonları oluşabilir.

>>> Kabakulak virüsü çene köşelerinde bulunan kulak altı tükürük bezlerini şişirir ve sonuçta kızarık ve, şiş yanaklar ortaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.