Vücutta Kaşıntı sebepleri tedavisi

Geceleri uykudan uyandıracak kadar şiddetli kaşıntınız var ya da tatlı tatlı kaşınıyorsunuz. Rahatsızlık veren hatta bazen şiddetiyle yaşam kalitenizi dahi etkileyebilen bu durumun ciddi rahatsızların belirtisi olabileceğini biliyor muydunuz?
Vücutta Kaşıntı Nedenleri
Kaşıntı kişilerin çoğunda zaman zaman rastlanan bir durumdur. Vücudun pek çok sistemiyle ilgisi bulunabilir. Kronik böbrek yetmezliğinden karaciğer hastalıklarına kadar pek çok rahatsızlığın belirtilerinden biri de kaşıntı olabilmektedir.

Kaşıntıya neden olan hastalıklar:
• Deri Hastalıkları
• Kronik Böbrek Hastalıkları
• Karaciğer ve Safra Yolları Hastalıkları
• Lenfomalar
• Özellikle yaşlı kişilerde cilt kuruluğu
•Makat bölgesinde inatçı kaşıntı ( Pruritus Ani)

Mide-barsak ve karaciğer hastalıklarında kaşıntı ile ortaya çıkabilen iki önemli rahatsızlık “safra akımının bozulması (kolestaz)” ve “makat bölgesindeki kaşıntı (Pruritus Ani)”dır.

İnatçı Kaşıntılara Dikkat:

Safra akımındaki bozulma karaciğer ve safra yollarının pek çok hastalığına bağlı olarak oluşabilir. Bu durumda normalde safra ile atılan maddeler kan ve diğer dokularda birikir ve kaşıntı gelişir. İyileşmeyen veya tekrar eden inatçı kaşıntı veya kaşıntı ile birlikte sarılık idrar renginde koyulaşma dışkı renginde açılma halsizlik bulantı kusma ishal karın ağrısı karında şişlik ateş gibi bulguların bir kısmı varsa mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına başvurulmalıdır. Tedavi altta yatan nedene göre değişmektedir.

Aşırı Temizlik kaşıntı Nedeni Olabilir:

Makat çevresinde ciddi kaşıntılar özellikle geceleri ortaya çıkmaktadır. Genellikle nedeni belli değildir. Bazı hastalarda makat çevresi ve genital bölgenin kötü hijyeni veya sabun deterjan ve parfümlerle aşırı temizlik kaşıntının nedeni olabilir.

Çocuklarda makat çevresinde kaşıntının en sık sebebi halk arasında kıl kurdu olarak bilinen barsak parazitidir (oksiüriazis). Makat çevresinde kaşıntı ile birlikte kızarıklık ödem ileri dönemde ciltte beyazlaşma ve kalınlaşma görülebilir. Çocuklarda geceleri şiddetli kaşıntı (parazitin makat çevresindeki cilde yumurtalarını bırakması nedeni ile) olabilir.

Makat bölgesindeki kaşıntının diğer nedenleri ise:
• Hemoroid fissür fistül tümör geçirilmiş cerrahi veya radyoterapi
• Primer dermatolojik hastalıklar (liken planus atopik egzema psoriasis seboreik dermatit)
• Mantar infeksiyonları (dermatofitozis kandidiyazis)
• Parazitler (kıl kurdu uyuz hastalığı)
• Kontakt dermatit (sabunlar kremler ve antibiyotik kullanımına bağlı)

Ayrıca dar giysiler obezite şeker hastalığı sıcak hava ve beslenme biçimi de bu tür yakınmaları tetikleyebilmektedir.

Tedavi:

• Sabun ve deterjanlar ile aşırı ovmadan kaçınılmalı. Makat çevresi kuru tutulmalı.
• Dar ve naylon giysilerden uzak durulmalı. Pamuklu çamaşır tercih edilmeli.
• Kahve çay kola bira çikolata domates baharatlar perianal kaşıntıya neden olabilmektedir. Bu gıdalar diyetten 2 hafta süre ile çıkarılmalı ve semptomlar düzeldikten sonra birer birer diyete eklenmelidir.
• Dirençli vakalarda dermatoloji ve psikiyatri muayeneleri yararlı olabilir.
• Hemoroid mantar infeksiyonları parazitler gibi tespit edilebilir nedenleri tedavi etmek gerekir.
Kaşıntı kaşınma arzusu uyaran bir duygudur. Kaşıntı kişiyi oldukça rahatsız edebilir. Şiddetli olduğunda uykusuzluğa gerginliğe ve depresyona neden olabilir. Kaşıntının gerçek nedeni bilinmemektedir. Derideki sinirler etkilenerek histamin adlı bir kimyasal salgılanınca beyinde kaşıntı duyusunu oluşturur. Kaşıntı bazen bir cilt hastalığı ile birlikte olabilirken bazen de bir iç hastalığının belirtisi olabilir. İç organ hastalığı bulunmayan diğer kaşıntılı hastalarda kaşıntının nedeni psikolojik olabilir.

Kaşıntıya Neden Olan Durumlar

Sabun çamaşır tozları ve bazı boyaların neden olduğu kaşıntılar.
– Yün veya naylon iyeceklerin neden olduğu kaşıntılar.
– Bazı kimyasal maddelerin neden olduğu kaşıntılar.
– İstiridye yumurta süt çilek soğan gibi bazı besinlerin neden olduğu kaşıntılar.
– Bazı ilaçların neden olduğu kaşıntılar.
– Şeker karaciğer böbrek hastalıkları veya löseminin neden olduğu kaşıntılar.
– Kurdeşen egzama su çiçeği kızamık kızıl kızamıkçık veya deri iltihabının neden olduğu kaşıntılar.
– Mantarın neden olduğu kaşıntılar.
– Kıl kurdunun neden olduğu kaşıntılar.
– İshal veya kabızlığın neden olduğu kaşıntılar.
– Sinirlilik ve ruhi sıkıntıların neden olduğu kaşıntılar.

Kaşıntı Tedavisi

Doktorunuz öncelikle kaşıntının nedenini araştırır. Dikkatli bir cilt muayenesi kan testleri gerekirse biyopsi yapar. Eğer kaşıntı egzema veya kurdeşen denen bir cilt hastalığından kaynaklanıyorsa bu hastalıkların tedavisi kaşıntıyı giderir. Eğer hastalık bir iç hastalığından kaynaklanıyorsa kaşıntı giderici haplar ve ultraviyole tedavisi kullanılır. Kaşıntının bir çok nedeni olmasına rağmen bir çok tedavisinde temel bir kaç uygulama vardır. İlk olarak sıcak banyo ve duş yasaklanmalıdır. Hafif ve ince kıyafetler ve serin bir ortam kaşıntınıyı azaltır. Sabunlar derinizi kuruturlar bu nedenle hassas ciltler için olan uygun sabunları kullanınız. Banyoda iyi durulanınız sabun artığı kalmamasına dikkat ediniz. Banyodan çıktıktan 2-3 dakika içinde nemlendirici uygulayınız. Su çiçeği ve böcek ısırıklarına bağlı su kabarcıklı hastalıklarda kalamin içeren losyonlar iyi gelebilir. Kaşıntı oldukça rahatsızlık verebilen bir durum olabilmekle beraber genelde tedaviye iyi cevap verir

Bacaklarda Kaşıntı

Birçok hastalığın belirtisi olabilir.Doktorunuza başvurmanız gerekir

Kasıkta Kaşıntı

Mantar enfeksiyonu : Sık sık spor salonuna gitmekten veya başka nedenlerle ıslak kalmaktan kasıklarınız kaşınıyor. Kasığınızda kırmızı kaşıntı yapan pul pul bir döküntü oldu. Haya bağlarınızın kaşınmasına yol açan mantar ılık nemli ve karanlık yerlerde ürer. Kendi kendine tedavi yöntemleri ve önleyici yöntemler genellikle işe yarar.

Kasık biti : Bu tür bitler insandan insana cinsel ilişki veya bitlenmiş tuvalet yatak çarşafı ya da havludan geçer. Kasık biti küçük pullar veya kepek gibi görünür.

Uyuz : Küçük çok kaşınan kırmızı kabarcıklarınız var.

Kaşınma geceleri veya sıcak banyodan sonra artabilir.

Uyuzun nedeni cildinize yuva yapan küçük kurtlardır.

Bilekler koltuk altları dirsekler ayak bilekleri topuklar memelerin ve cinsel organların etrafı ve kaba etler en çok etkilenen bölgelerdir. Küçücük yuvalara benzeyen izler görebilirsiniz. Kabarcıklar kurdun cildinize girmesinden iki hafta sonra ortaya çıkar. Tırnaklarınızın içine giren kurtlar ve yumurtaları kaşımayla vücudun öteki kısımlarına yayılır. Uyuz enfekte olmuş birisiyle yakın temas veya bulaşmış yatak ya da giysi kullanma yoluyla bulaşır. Hem reçeteli hemde reçetesiz ilaçlar vardr. Belirtileri olmasa bile bütün aile fertleri de tedavi edilmelidir.

İlacın yan etkisi : Yeni bir ilaç içmeye başladınız ve kasık bölgeniz kaşınıyor. Reçeteli ve reçetesiz bazı ilaçlar kaşıntı yapabilir. İlacı değiştirmek için doktora danışın.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

Kasığınızı hafifçe yıkayın ve kurulayın. (havlu sonra kaynatılmalıdır) ya da en düşük ısıya ayarlanmış kaç kurutmak makinesiyle kurutun.

Mantara karşı reçetesiz satılan bir ilacı deneyin.

Çıplak veya bol bir şortla uyuyun.

Uyuz ve kasık biti için reçetesiz satılan %5’lik permetrin kremi kullanın. Talimatlara tümüyle uyun.

Kremi kullanmadan önce yıkanın ve hasta bölgeyi ovun. Yüzünüze değdirmeyin. Bir uygulama daha yapmanız gerekebilir. Giysiler ve yatak çarşafları sıcak suda yıkanmalıdır. Belirtileri olmasa da bütün ev halkı tedavi edilmelidir.

Vücutta Kaşıntı sebepleri tedavisi” için 37 yorum

 1. Saygi deger hocam Ben 30yasinda bir bayanim vucudumda kirmizi mor kizariklar mevcut bu Bazen oluyor AMA 5yildan beri var ve halsizlik ve en kotusude kasinti geceleri uykum yok Ben cok Hekime bas vurdum AMA hic bir sonic alamadim lutfen yardimci olurmusunuz

 2. sırt bölge sağ kol kürek üzeri çevresi devamlı kaşıntı karın boşluğu bazen çok tatlı kaşınıyor sebebi ne olabilrteşekkürler

  1. Emine hanım ustunden sebeler gecmis ama care buldunuz mu. Ben de kasiniyorum ve karariyorum. Doktorları gezdim bir sonuc alamadım.

 3. merhaba hocam uzun bir süredir vucudumta belirtisi olmayan bir kaşıntı var belli biryerim kaşıyor diyemiyorum çünkü değişik yerlerim kaşınıyor ve 3 kere cildiye ye gitdim ama bir fayta etmedi sizce nedir bu kaşıntının sebebi nedir .cevapnız için tşkler

 4. mrb hocam benim annem 43 yaşinda 1 aydır vücudunda anlamadığımız bilye kadar çıkmiş sivilceler var ve annem durmadan kaşınıyorrr artk yara oldu sivilceler doktora gitii işe yaramadı kaşintıdan annem duramıyo yerinde lütfen yardım edin ne yapmalıyız ne ilaç ne tedavi uygulamalıyız.

 5. vucudum cok kasiniyor bir hasil belimde cok kasintivar kan testi yaptirdim iyi dediler
  3 haftadir bazen hic kasinmiyor bazende beni cok rihatsizediyor yalin ben bir ilac aldim ilacin murasril 50 ondan sonra kasinti basladi ama 3 haftadir almiyorum

 6. Saygıdeğer hocam küçük yaştan bu yana vucudumun heryerinde belirli aralıklarla kaşıntıyla beraberkızarıklık hafif şişmeler oluyor doktorlara gittim bir sürü alerji testleri iğneler kremler kullandım ama bir teşhis koyamadılar son 1 yıldır ise saçımda egzama gibi kepeklenme ve kaşıntı oluyor bana bu konuda yardımcı olurmusunuz ne yapmalıyım….cevabınızı bekliyorum lütfen

  1. İlginçtir ama denemenizi öneririm. Mümkünse bolca denize girmeye çalışın bu yaz. Neticesini de bildirin ki diğer insanlar faydalansın.

  2. KESINLIK LE DENIZE GIRMEMESI LAZIM TUZUN YOGUNLUGU NEDENI ILE KASINTININ SIDDETI ARTAR NORMOL ILIK SUYLA DUS ALMANIZ KASINAN YERI FAZLA BASTIRMADAN YIKAMANIZ SIZE YARDIMCI OLABİLİR

 7. Merhaba. Yıllardır kasıklarınızda geçmeyen kaşıntı koku probleminiz varsa çok krem ilaç deneyip geçiremediyseniz dikkate almanızı öneririm.bitkisel bir sprey olan .dr mineral.anti ıtch sprey …yurtdışı fda onaylı bir ürün sayesinde bu rahatsızlıktan tamamen kurtulabilirisiniz hatta tırnak mantarını bile kalıcı bir şekilde yok edebiliyor.şayet etrafınızda 10 senelerdir kronikleşmiş kasık el ayak kaşıntı problemi olan bir tanıdığınız var ise şiddetle tavsiye ederim.geçmiş olsun.mesut 05377669709

 8. merhaba hocam
  teyzem 48 yasinda 6yill once bi amelyat gecirdi .amelyattan sonra yataklik hale geldi bu vucudu kasinti basti o kadarki kasinti vardi 3 tane el parmagini yedi bitirdi bi ellin 4 parmagida koku kalmis ben kendim ingilterede yasiyom beki 10 kirem goturdum hic faydasi olmadi .

  bi kac kere ankara ya bi kac kere de istanbula doktora goturduk ama malesef .hocam bize ne onerirsiniz cok tesekurler allah razi olsun.

  abdullah

 9. hocam.annem 80 yaşında tüm vicudi kaşıniyor sonra kızariyor daha sonra içi sudolu kabarcıklar oluşuyor.bukonuda bizi aydınlatırmısınız doktora götürdum ilac kullaniyor tamamen iyileşti 10 sonra tekrar kaşınmaya başladi….

 10. meraba hocam bir suredir spor yapıyorum ve bir tkım malzemeler kullanıyorum bunları kllnmay başladıktan snra vicdumda kaşıntı bşladı ve kaşıdıkça kaşıyasım gelir durmıyorm ciyerlerden dolayımıdır sizce….

 11. Merhaba hocam
  Hamileligimde vucuduma kasinti girdi sebepsiz yere 1,5 yil oldu hala gecmeda ve beni cok rahatsiz ediyor.kollarimda bacaklarimda ellerimde falan kasimaktan hep kahverengi lekeler olustu ne yapmalymhocsm ne onerirsiniz bana sifayi once allahtan sonrada suzden istiyorum.

  1. Merhaba neval Hanm uzun zamn geçmiş ama bende aynı dertten muzdaribim bir çare bulabildiniz mi? Bu kaşıntılara bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum

 12. mrb hocam benim kaşıntı yaklaşık 2 yıldır var ilaçların heps,ini kullandım bir türlü geçmedi hitrizin diye bir ilaç fayda etti oda 8 ay sonra gene başladı bir biopsi yaptırdım mantar çıktı mantar hapını kullandım gene gemedi

 13. merhaba hocam ben 29 yaşındayım vucudumda belirli kızarıklar çıktı su çiçeği gibi ama sulanmıyor çok kaşınmıyor arada bir nadiren ne yapmalıyım

 14. Hocam benim bir haftadir suren bir kasintim var kasidigim yer yara haline geliyo sonra kaniyo ne yaptiysam yok yok

 15. Slm hocam babamda 3 gundur bir kasinti var doktorlara goturuyorum ama tam bir duzgun tedavi uygulayamiyolar eyer varsa bir bitkisel tedavisi bizi aydinlatisaniz seviniriz simdiden tesekkurler

 16. Sag kolumun uzerinde surekli kasinti var. Ben 60 yasindayim. Daha onceki yillarda butun vucudumda vardi. Doktora gittigimde ( o sirada oglum sirnak ta askerdi) psikolojik oldugunu soyledi aydinlatirsaniz sevinirim.

 17. Değerli arkadaşlar öncelikle herkese merhaba ben de bu kaşıntı illeti ile başım beladaydı yaklaşık olarak 6 ay gibi bir süre sıcak ortama geçince sıcak suda banyo yapınca bazen durduk yere olurdu…
  Şimdi kurtuldum ama bu derdi çeken biri olarak sizlere de yarar sagliyabileceğini duşunduğum cözümü sunmak istiyorum. Öncelikle doktor a gittim fayda etmedi bende en iyi doktor insanin kendisidir dedim alternatif tip a yöneldim arkadaşlar lafi uzatmadan cok basit bir yöntemle tek seferde kurtuldum buyuk ce bir soğanı rendeleyin bir kaba çok az bir su ekleyip karıştırın ve banyo yapmadan önce bütün vücudunuza sürün on beş dk dursun vücutta özellikle kaşıntının yoğun olduğu yerlere ve tum vücuda iyice masaj yaparak sürün. ben böyle yaptim inanin şimdi o kaşintilar gecti gitti, soğan iyi gelir size tavsiyemdir sağlikla kalin

  1. Benim sol kürek kemiği üstünde,kalça üstünde,kuyruk sokumunda ,sol bacağın sol tarafında ve sağ ön kolda kaşıntı var.kaşınan bölgede önce kırmızı birkaç kabarcık şeklinde ya da kaşıyınca kabarcığın üst derinin altında olduğunu patlatınca içindeki su akınca bir süre rahatladığımı fark ettim. 4 dermatoloğa gittim. kortizon iğneler en fazla 15 gün rahatlatıyor.Rahatsızlığın deri hastalığı olmadığını,iç hastalıklarıyla ilgili olabileceğini belirttiler,kontroller devam ediyor.
   kaşıdığım yerler yara oluyor.soğuk suyla duş almak da kaşıntıyı azaltıyor.Önerisi olanlar lütfen yazsın.

 18. Slm hocam diz ve ayak parmaklarımda tatlıdan acıya ceviren kaşııntı oluyor genel olarak vucudumdada oluyo pötür pötür sertleşiyor

 19. Merhaba hocam. Yaklaşık 7 ay oldu yediğim bazı baharat turu acı nescafe çikolata turu yiyecekler yedikten sonra başimda ensemde ve kaba etimde kaşıntı oluyor .bide yuzun çok kasiniyor bazende sanki vücuduma iğne batiriyor gibi oluyor. Nedeni nedir sizce

 20. Hocam bende hanimimda ve cocuklarimda 9ay kasintimiz var doktorada gitiik amma malesef gecmedi ne yapmamiz gerekiyor dayanilmaz haber bekliyorum

 21. Selâmün aleyküm hocam
  6 yaşındaki kızım 3 haftadır bel göğüs karın bacaklar kollar saç dibleri kasiniyor.
  Alerjik olmadığını söyledi alerji doktoru.
  Geceleri kaşıntı artıyor. Belirgin bir şişlik kızarıklık yok .Sadece kasidiktan sonra yara oluyor çizik şeklinde .
  Bundan 1.5 ay önce kolon da enfeksiyon olusmustu.
  Yardım edin lütfen

 22. Kaşıntısı olan arkadaşlar insan piresi vücut biti tahta kurusu yavruları minicik zor görülen toz halinde parazitler kapmış olma ihtimali ni arastirmanizi tavsiye ederim.cunku şu anda bende gözle zor görülen toz halinde parazitler kapmış durumdayım.dilime dahi geçmiş isirildim gece refleks olarak dilimi koparıyordum nerdeyse aynaya baktım minik minik 5-6 toz gibi parazit dilime yerleşmiş çıkarmak imkansız gibi bişey Allah sonumuzu hayr etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.