YAPRAKLI BİTKİLER EVİNİZİN HAVASINI DEĞİŞTİRİYOR

YAPRAKLI BİTKİLER EVİNİZİN HAVASINI DEĞİŞTİRİYOR

Yapraklı ev bitkileri ve çeşitli çiçekler sağlığınız için, özellikle de kalp hastaları ve astımlılar için evin havasını kirleten ve birçok hastalığa zemin hazırlayan formaldehit, benzen ve trikloretilen gibi zararlı gazları emdikleri ve havayı gelişmiş hava temizleyici aletler kadar temizleyebildikleri ortaya çıkıyor. 

Evde bulunan toksik gazların, esas olarak yapraklardaki çok küçük delikler tarafından emilerek ortadan kaldırıldıkları, fakat bitkilerin köklerinin ve topraklarındaki bakterilerin de temizliğe katkıda bulunabilecekleri ispatlandı. Araştırmalarda gaz emiliminin bitkinin yaprak sayısı ile ilgili olduğu ve emilimin geceye göre gündüzleri daha çok arttığı tespit edildi. 
Formaldehiti en iyi emen bitkiler olarak devetabanı, kurdela ve alacalı patos belirlendi. Cerbera ve krizantem gibi çiçek açan bitkiler ise benzeni uzaklaştırmada ilk sırayı aldılar. Dresana ve spati de temizleyici özellikleri dikkat çeken diğer bitkilerdi.


EVİN HAVASINI TEMİZLEYEN BİTKİLER

 1. Anglaonema
 2. Cerbera
 3. Devetabanı
 4. Dresana 
 5. Kentiya
 6. Kurdela
 7. Krizantem
 8. Marginata
 9. Massangena
 10. Orman sarmaşığı
 11. Paşa kılıcı
 12. Sarı alacalı patos
 13. Spati
 14. Yukka

Bu bitkiler tarafından emilerek uzaklaştırılan zararlı gazlar ve neden oldukları hastalıklar ise; 

Formaldehit: Sigara dumanından, borusuz katalitik ve gazyağı yakan sobalara, boyalardan kaplama ürünlerine, tutkal, yapıştırıcı ve boya soyuculara kadar sayısız malzemede birlikte bulunur. Formaldehit, göz, burun ve boğazı tahriş eden bir maddedir. Astım krizlerine neden olabildiği gibi, uzun süre soluyanlarda gırtlak kanseri riskini artırmaktadır.

Trikloretilen: Bu madde başta, matbaa mürekebi, kuru temizleme işlemleri, çeşitli boya, lake, vernik ve yapıştırıcılar olmak üzere endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Farelerde yapılan deneyler bu maddenin kanserojen olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Benzen: Deterjan, Boya, Gazyağı, mürekkep, plastik ve kauçukta bulunur. Benzen, deri ve gözleri tahriş eden bir maddedir. Kromozom bozuklukları, kanser yapıcı (lösemi) etkisi olabileceği de gösterilmiştir. Benzenin uzun süre çok düşük düzeylerde bile olsa solunması baş ağrısı, iştahsızlık, baş dönmesi, sinirlilik ve psikolojik bozukluklara ve hatta kansızlığa bile neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.