Yaşam gücü ve hastalıklar


Organon Paragraf 10-11 :

Maddi bir organizma, yaşam gücü olmadan hissedemez, hiçbir faaliyet gösteremez ve varlığını koruyamaz. Hastalıkta ve sağlıkta organizmayı canlı tutan bu manevi varlık(yaşam prensibi, yaşam gücü) sayesinde, tüm hislerin ve hayati fonksiyonların devam etmesi mümkün olur.
Bir kişi hastalandığında zararlı hastalık etkeninin dinamik etkisiyle ilk önce gözle görülemeyen(ruhani) ve organizmanın her yanında var olan, kendi kendine faaliyetini sürdüren yaşam gücü(yaşam prensibi) rahatsızlanır. Sadece dengesi bozulan yaşam gücü, organizmadaki his ve fonksiyonların aykırı ve anormal bir hal almasına yol açabilir. Buna “hastalık” diyoruz. Gözle görülemeyen bu güç, sadece organizma üzerindeki etkileri yoluyla anlaşılabilir. Yaşam gücünün uyumu bozulduğunda ise, sadece his ve fonksiyonlardaki patolojik belirtilerle, yani hastalık semptomları ile kendini belli edebilir(semptomlar, bir gözlemciye ve gerçek hekime, organizmanın duyularla ulaşabildiği tek yönüdür).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.