Yemeği Bilinçli Yemek Kilo Vermemize Nasıl Yardımcı Olur

Eğer yemek sırasında sakin olmak konusunda üsteliyorsak, bunun ne kadar güç bir şey olduğunu bildiğimizdendir. Bütün gün çalıştıktan sonra herkesin sinirli olması doğaldır. Çünkü insanlar yorulur. Sözünü ettiğimiz yorgunluk, çocuklarda aşırı bir hareketlenme, büyüklerde ise sinirlenmekle belirir. Bazı akşamlar evdeki atmosfer çok elektriklenir. Bu şartlar altında yenilen yemek kısa ve yorucu olmaktadır. Böyle zamanlarda konuşabilmek yada tartışabilmek için lokmalarımızı çiğnemeden yutarken, aynı zamanda yemekle birlikte ağzımızı hava ile doldurmakta, sinirlerimiz gergin hale gelmektedir. Bunun sonucunda aldığımız gıda maddelerini iyice sindiremediğimiz gibi, rahat bir uykudan da yoksun olmamız mümkündür.

Aynı zamanda, sindirimle ilgili kimyevi işlemler de büyük bir güçlükle yapılabilmektedir.Yediklerimiz tam olarak bünyemize yararlı olmamakta, karaciğerimiz kendisine düşen görevi yerine getirmekte güçlük çekmektedir. Akşam yemekleri, sükunet dolu bir atmosfer içinde yenilmelidir. Genellikle manastırlarda yenilen yemekler, az miktarda etten ve haşlanmış sebzelereden oluşmaktadır.

Buna rağmen manastırlarda yaşayan rahipler sağlıklı oldukları gibi, birçok manevi ve maddi faaliyette bulunmaktadırlar.

Yani buradan çıkaracağımız sonuç, yemekerimizi sakin bir atmosferde ve sakince yemeliyiz. Lokmalarımızı iyice çiğnemeli, yutma konusunda acele etmemeliyiz. Bu şekilde mide sizin göndereceğiniz lokmalar için daha fazla sindirim enzimi salgılayacaktır…

Bu yazı perhiz yapmadan kilo vermek için bulduğum numara isimli kitaptan derlenmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.