Yüksek kolesterol belirtileri, nedenleri

yüksek kolesterol belirtileri nelerdir
yüksek kolesterol nedenleri nedir
yüksek kolesterol tedavisi

Yüksek kolesterol, kanınızda vücudunuzun gereksinim duyduğundan daha fazla kolesterol bulunduğu anlamına gelmektedir. Kolesterol, hücrelin oluşması için gerekli olan madde ya da vücudun enerji kaynağı olarak görev yapan bir grup yağdan (lipidler) biridir. Karaciğeriniz, vücudunuzun gereksinim duyduğu kolesterolün büyük bir kısmını üretebilir.

Kanınızdaki total kolesterolün düzeyini bilmenin yanı sıra, değişik türdeki yağların seviyelerini bilmek de önemlidir. Düşük dansiteli lipoprotein (LDL, “kötü” kolesterol) düzeylerinin yüksek olması aterosklerozu kötüleşti-rirken, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL, “iyi” kolesterol) düzeylerinin yüksek olması sizi aterosk-leroza karşı korur: HDL kolesterol aslında arterlerinizin kılıfındaki kolesterolü ortadan kaldırır.

Hiç şüphesiz; total kolesterol, LDL kolesterol ve trigliseridlerin seviyesini düşürmek -ve buna ek olarak HDL kolesterol seviyesini yükseltmek- sağlığınız açısından iyidir. Yeni araştırmaların sonuçları rapor edildikçe, bu yağ türlerinin her biri için belirtilen hedef seviyeler de değişmiştir.

SEMPTOMLAR
Çok yüksek bir kolesterol seviyesinin ciltte ya da Asil tendonu gibi bir tendonu saran bir zar boyunca ksantom olarak adlandırılan yağlı yamalara neden olmasına rağmen, yüksek bir kolesterol seviyesi hiç bir semptoma neden olmaz. Yüksek kolesterol atereskloroza yol açtığında, atereskloroz semptomlara neden olabilir.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Yüksek kolesterolü olan çoğu kişiye, doktorları, rutin bir tetkikin bir parçası olarak kolesterol testi yaptığında teşhis konulur Yüksek kolesterolünüz varsa, daha sık test edilmeniz gerekebilir.

Yüksek kolesterolle bir sorununuz varsa, ilk adım, diyetinizi (beslenmenizi) değiştirmektir. Genel olarak, doymuş yağ ve kolesterol açısından zengin olan tüm besinleri (kırmızı et, tereyağı ve tereyağı içeren yiyecekler) sınırlandırınız.Bunların yerine meyve, sebze ve doğal olarak düşük oranda yağ ve yüksek oranda kompleks karbohidratlar ile lif içeren tam tahıllı ürünler gibi besinleri tercih ediniz.

Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmak için doktorunuzdan yardım isteyiniz. Kolesterolünüz yüksekse, sigaranın neden olduğu riskler de daha büyüktür.
Haftada en az üç kez yapılan günde en az 30 dakikalık düzenli egzersizler, kanınızdaki HDL seviyelerini arttırabilir. Eğer egzersiz ve diyet kolesterolünüzü yeteri kadar düşürmezse, ve özellikle başka ateroskleroz risk faktörleriniz varsa, doktorunuz ilaç reçete edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.